За даними Університету Берклі, якщо в 90-х обсяг інформації подвоювався раз в п’ять років, то зараз такий приріст відбувається кожні півтора року. Ну а до 2020 року потік інформації стане подвоюватися кожні 73 дня. Ти і сьогодні витрачаєш багато часу на пошук свіжого жарту в щоденній розсилці бородатих анекдотів, а уяви, що тебе чекає в прекрасному майбутньому … Як ти вже зрозумів ще кілька рядків тому, розповідаючи про ці жахи, що в подібних обставинах тобі слід опанувати ази швидкого читання. Навчившись блискавично відокремлювати інформаційні зерна від сміття, ти нарешті зможеш насолодитися читанням дбайливо відібраних зерен, не звертаючи уваги на непотрібне тобі сміття.

Виміряй себе

Перш ніж приступити до вправ, з’ясуй свою нинішню швидкість читання. Прочитай будь-який текст. Бажано відключити телефон і видалити з кімнати сторонніх. Поспішати не потрібно, читай зі звичайною швидкістю. Засічи час секундоміром і розпочинай тестування. Припустимо, ти зміг подужати статтю за 2 хв 50 с. Переведи цей час в секунди (170 с) і розділи на 60 (2,8). Порахуй кількість символів в тексті і поділи це астрономічне число на 2,8. Припустимо що  в тексті було 2694 знаків. Разом: якщо ти прочитав статтю за 2 хв 50 с, то твоя швидкість становить 962 букви в хвилину. Тепер впорайся з таблицею і визнач, на якому рівні знаходяться твої читацькі здібності. За допомогою прийомів швидко читання будь-який темп можна підвищити в 2-5 разів. Правда, для цього тобі доведеться не тільки прочитати ці вправи, але і займатися ними по годині в день. Завдання можеш чергувати в будь-якій послідовності: навички, набуті в одній вправі, стануть в нагоді і в інших.

1. Смертельне промовляння

80% людей при читанні промовляють слова. У одних (ведучих новин, які користуються телесуфлером) це виражається явно, у інших – опосередковано. Іноді німу артикуляцію можна помітити по легкому рухові губ читача, але частіше – тільки за допомогою спеціальних пристроїв. Цю шкідливу звичку, що гальмує читання, ти придбав, навчаючись читати – промовляючи текст про маму, миючу раму, по буквах, потім по складах, потім складаючи їх в слова. В результаті ти звик засвоювати текст лише після того, як промовиш його. Але для розуміння не обов’язково задіяти м’язи гортані. Розглядаючи фотографію ти не пояснюєш собі, що на ній зображено. ( «Так, що у нас тут? Дівчина сидить на дивані, волосся розпущене… А-а! Зрозумів!) Інформація зі знімка відразу передається в мозок, минаючи органи мови. Того ж самого можна добитися і при читанні.

Щоб придушити рух губ, читаючи, притискай їх пальцем. Для боротьби з внутрішнім промовлянням читай текст, одночасно рахуючи до тридцяти або наспівуючи (можна без слів) пісню. М’язи гортані виявляються задіяні, і мозок почне приймати інформацію безпосередньо. Перший тиждень-два ти не будеш розуміти зміст тексту, але поступово все прийде в норму.

2. Йди за білою указкою

Незважаючи на те що тобі здається, ніби твої очі при читанні плавно рухаються по рядку, в дійсності зіниці здійснюють регулярні зупинки через кожні 1,5-2 слова (удавана плавність досягається за рахунок здатності ока залишати на сітківці побачений образ). Хоча ці пригальмовування і короткочасні, в сумі вони можуть займати до двох хвилин на одну сторінку. Щоб зняти очі з гальм, використовуй особливість, придбану оком в процесі еволюції. Крім усього іншого, перше око було створено багато мільйонів років тому ще й для того, щоб вловлювати рух (друге око був створений тільки для симетрії). Саме в русі і полягає основна інформація про те, що відбувається навколо. Візьми в руку олівець і, проводячи ним під рядком, почни читати текст. Око, вловивши рух, кинеться за указкою, попутно читаючи те, що ти йому підсунув. Освоївшись з початковою швидкістю, кожен наступний раз прискорюй рух указки. Поступово очі звикнуть до збільшення навантаження, і швидкість помітно збільшиться.

3. Не відступати

Крім періодичної фіксації погляду і промовляння найпоширенішою помилкою недосвідченого читача є регресія очей. Певний час при читанні займає «відскок» зіниць вліво для того, щоб перечитати ще раз вже пройдене слово, яке, як тобі підсвідомо здається, ти пропустив або не зрозумів. Призвичаїтися до такого способу читання ти міг в початкових класах школи і до теперішнього часу вже не усвідомлюєш цього, як не помічаєш давно вироблені рефлекси. Тут тобі знадобиться візитна картка. Переверни візитку зворотньою (порожньою) стороною, щоб тебе не відволікали літери. Тепер почни читати будь-який текст, закриваючи кожне прочитане слово карткою. Прагнути до розуміння тексту не обов’язково. Зараз для тебе важливіше навчитися не дати оці здійснити стрибок у зворотному напрямку.

4. Широко розставлені очі

З 260 млн фоторецепторів, що знаходяться в оці, 220 млн відповідають за периферійний зір. Все, що від тебе вимагається, – це привчити їх до читання. Візьми прозорий лист пластику формату книжкової сторінки і розділи його на чотири колонки. Наклади підготовлений лист на сторінку і спробуй читати текст, фіксуючи погляд по черзі на кожному стовпчику. Найкраще це робити під метроном або просто відстукуючи чіткий ритм. Не старайся прочитувати слова цілком. СпоЧАТКУ, швидШЕ за все, ТИ будеш БАЧити ТІЛЬКИ незв’язні оБРИВКИ начебто ТИХ недоноски, які в цьому реЧЕННІ ми виділили заголовними буквами. Згодом очі почнуть охоплювати ВСІ ВЕЛИКІ ОБСЯГИ, І ТИ ЗДИВУЄШСЯ ЩО ВСЕ ЯК НА ДОЛОНІ *. Тоді знову розділи лист, зменшивши число колонок. Продовжуй в тому ж дусі і далі. В ідеалі за одну фіксацію погляду ти повинен будеш бачити весь рядок цілком.

* Примітка Phacochoerus’a Фунтика: «Тут також діє і закон, відкритий психологом Георгом Мюллером, який встановив, що інформація легше засвоюється, якщо текст розбитий на окремі інформативні блоки. Слова, прочитані окремо, важче зрозуміти, ніж проковтнуту зараз фразу. Ось і після читання статті читачі запам’ятають тільки моє ємне висловлювання? ».

5. На всі чотири сторони

Продовжуючи вдосконалювати своє панорамне сприйняття тексту, забудь на час про букви і переключись на цифри. Тримай свій погляд на одиниці, що стоїть строго в центрі. Не відриваючи від неї очей, спробуй знайти за допомогою периферійного зору по черзі інші числа від 2 до 25. Коли ти після пари занять станеш чітко розрізняти всі числа, які не пересуваючи зіниць, збільш таблицю: замість квадрата 5 на 5 зроби новий – 7 на 7 . Потім 9 на 9 і т. д. – поки не зможеш сприймати поле шириною з книжкову сторінку.

6. Привіт, ялинка

Оскільки бічний зір є найважливішим прийомом, завдяки якому досягається висока швидкість читання, ось тобі ще одна вправа на розвиток корисної навички.

7. Закриття покаже

Майстри швидкісного читання ніколи не намагаються прочитати все слова від першої до останньої літери, а часто і зовсім пропускають їх цілком. Це не заважає розумінню тексту. Справа в тому, що будь-який текст надмірний. По-перше, в будь-якому тексті постійно, з певною періодичністю, повторюються слова і їх синоніми, пов’язані з основною темою. По-друге, логічна побудова тексту має на увазі, що, зустрівши, наприклад, слово «по-перше», ти неминуче зіткнешся і зі словом «по-друге». Часто, щоб зрозум про що йде мов, тобі не тільки не обов’язковою бачити слово повністю, але навіть не ЗВЖД ПТРБН щб в ньм бл прствлнн глсні бкв. Дана вправа має розвинути у тебе здатність до прогнозування і вгадування слів. Якщо ти багато читаєш і володієш великим словниковим запасом, його виконання не складе великих труднощів. Якщо ж твій вокабуляр (до речі, ти знаєш це слово?) Невеликий, ти наростиш його шляхом частого виконання вправи.

Візьми не дуже складний для розуміння текст і заклей його в різних місцях непрозорим скотчем. Для перших занять стрічки скотча повинні бути не дуже широкими – досить, якщо вони будуть закривати не більш трьох букв. Поступово збільшуйте ширину стрічки і відсоток прихованого тексту.

8. Основи орієнтування

Коли вночі тобі доводиться вставати з ліжка і в повній темряві човгати в ванну кімнату, ти зазвичай навіть не відкриваєш очі, продовжуючи споглядати сон, і швидко оминаєш вугловаті меблі. А ось опинившись в тій же ситуації в будинку твоїх друзів, тобі доводиться довго йти черепашачим кроком, поки ти не намацав двері туалету, який після того, як загориться світло, виявляється холодильником. Таке ж просування на дотик тобі доводиться здійснювати, коли ти читаєш зовсім невідомий текст. Перед початком знайомся швиденько з текстом.

Це не стільки вправа, скільки метод підходу до тексту. Перед читанням книги побіжно переглянь її. Зверни увагу на обсяг глав і на те, про що там йдеться. Прочитай початкові абзаци деяких глав. Зазирни в кінець. (Детективи ти, втім, можеш продовжувати читати старим способом.) В результаті ти складеш в розумі «карту» тексту, яка допоможе краще засвоїти інформацію і не витрачати час на непотрібні частини.

9. Спортивний інтерес

За словами фізіологів, у людини, яка бачить щось хвилююче, зіниці рефлекторно розширюються. Під час читання спостерігається те ж саме. Коли ти доходиш до цікавого місця в тексті, зіниця на соту частку секунди набуває форму трикутника. Взагалі-то насправді зіниці просто розширюється. Ми спеціально написали цю нісенітницю про трикутник, щоб, пробудити в тебе інтерес, збільшити зіниці. Так ось. При розширенні зіниці в око потрапляє більше світла, а значить, і більший обсяг інформації він може в цей момент вловити (це ще одна з причин, чому читати краще при яскравому освітленні). Тому вся проблема в тому, як змусити себе повірити, що річний звіт так само цікавий, як звіт з матчу в свіжому «Спорт-експрес». На щастя, твій розумний мозок можна обдурити. З нейрофізіологічної точки зору, інтерес виникає в момент, коли мозок порівнює нову інформацію з уже наявною в пам’яті. Все, що йде врозріз з нею, цікаво. Бувалі пожежні з меншим інтересом споглядають зоопарк, охоплений полум’ям, ніж ти дивишся на звичайне багаття.

Перед тим як приступити до штурму тексту, згадай все, що ти знаєш про тему, яку він зачіпає. Тобі потрібно активізувати пам’ять і вийняти на поверхню пласти, які стосуються даної проблеми. Таким чином, в процесі читання мозок автоматично почне порівнювати нову інформацію з уже засвоєною. Якщо ти цього не зробиш, твої звивини навіть не поворухнуться (або не встигнуть нічого зробити), коли потрібно буде швидко пригадати що-небудь. У разі, коли тема незнайома, згадати те, що ти про неї знаєш, звичайно, не вдасться. Тому просто припусти, що саме може бути написано в тексті. Мозок змушений буде порівнювати сфабриковані відомості з реальними і волею-неволею проявляти інтерес.

10. Золота середина

Порівняй два цих малюнка. На першому показано рух по сторінці очей звичайного читача, на другому – того який володіє швидким читанням. Тепер ти знаєш, до чого прагнути.

Візьми будь-який текст і проведи посередині хвилясту вертикальну лінію. Спробуй читати текст, рухаючись очима по наміченому маршруту. Вправа краще почати з журнальних статей, чиї рядки значно вужчі рядків в книгах звичайного формату. Для полегшення завдання на перших порах зроби лінію більш хвилястою і допомагай руху очей указкою. Коли відчуєш, що око уловлює більшість слів, починай випрямляти генеральну лінію. У цій вправі тобі знадобляться всі навички, отримані в попередніх уроках, тому не поспішай застосовувати його на перших же заняттях, почекай один місяць. Те, що темп читання збільшився, ти відчуєш вже після 2-3 тижнів занять.

Схожі статті