Є певна специфіка (очікування). Ми уже в компанії й клієнт уже працює  з цією компанією. Навіщо ж тоді ще проходити співбесіду? Тут ми схожі на тих хто перед екзаменом кричить “Халява прийди” і потім пролітаємо.

Річард Бренсон каже: “Чим більше ми практикуємось тим біль везучішими стаємо”

Чого хоче клієнт? Ставимо це питання собі та готуємось. Коли ти готовий то не так нервуєшся і краще проходиш співбесіду. Клієнт уже підписав угоду з компанією, і ви представляєте свою компанію.

Клієнт уже впевнений що компанія зробить задачу, уже готовий платити, але все ще хоче поговорити з людьми які будуть на нього працювати. Що ж хоче клієнт отримати від цього? Очікування дуже прості – щоб кандидат довів  що він той хто треба, не обманув його очікування. Найважче вгадати чого чекає клієнт.

Очікування клієнта (його бажання)

А що ваша компаніє чекає від цієї співбесід? Прості очікування – щоб клієнт сказав що він хоче взяти вас на проект.

Клієнту треба дати те що він хоче, але брехати не можна. Ми акцентуємо увагу на тому що потрібно, але говоримо лише правду.

Розказуємо про свій останній проект

Не забуваємо говорити що саме ВИ робили на конкретному проекті. Не забуваємо що ми командний гравець і кажемо що “ми” зробили та разом з тим що саме Ви зробили.

Важливо! Говоримо про результат. Чого досягли ми та чого досягнула команда. Є конкретний результат який ми можемо показати. І про це потрібно розказувати. Люди з пострадянського простору не люблять розказувати про свої досягнення.

Приклад: американський програміст прочитавши крижку про якусь технологію і буде говорити що він її знає, наший же працюючи на цій технології 15 років скаже що він трохи щось там знає.

В ході співбесіди ми граємо 2 ролі: розказуємо про себе і слухаємо клієнта про проект і про його бізнес. Тут потрібно проявляти техніку активного слухання: киваємо, угукаємо, щось кажемо або ставимо уточнюючі запитання. Коли говоримо по скайпу і клієнт розказує про свій бізнес, а з другого боку лише мовчання – може здатись що Вас там уже і нема. Не повинно бути відчуття що клієнта не чують.

Підготовка до інтерв’ю

Навички на які звертають увагу – перше, це комунікаційні, далі досвід (що ви професіонал).

Структура:

 • Ввідна частина (говоримо про погоду, про природу, про життя), щоб розслабитись;
 • Технічна частина – тут ганяють по тому що вміємо і що не вміємо;
 • Кінцева частина – наступні кроки, результати.

Щоб потрапити на співбесіду, в нас є крок 0. Потрібно доробити свій профіль (резюмешку).

Технічна частина: 

Друге по популярності запитання – Розкажіть про себе.

При особистому спілкування потрібно не забувати про жести, особливо для спілкування з західними клієнтами. Слідкуємо за своїми жестами. Не ховаємо руки під стіл. Західні клієнти дивляться на невербальні жести.

Як потрібно відповідати на питання про себе. З цього запитання клієнт повинен зрозуміти чому ви прийшли в цю спеціальність. Огляд вашого кар’єрного шляху, дуже коротко і змістовно. Ніякого хобі, зустрічей з друзями, гри на віолончелі та в’язання крючком. Лише професійні навички та досягнення. Якщо клієнт шукає тімліда, то ми розказуємо що робили в ролі тімліда на минулому проекті. Якщо автоматизатора, а ми зараз чимось іншим займаємось, то можна сказати що на якомусь попередньому проекті ми займались автоматизацією. Потрібно акцентувати увагу на потрібних навичках.

Як правильно відповідати

Уточнюємо запитання, перепитуємо якщо щось незрозуміло. Так можна показати комунікаційні навички. Показати що якщо у нас буде якесь питання, ми не будемо тупити, а задамо його.

У відповідях завжди відсилаємо до свого попереднього досвіду:

 • Скажіть, а Ви умієте з цим працювати? – Да, наприклад, в мене був такий проект де ми робили таке і таке, а я відповідав за це та інше.
 • Скажіть, а Ви з Java працювали? – Да, звісно. На джаві  писав тести для такого то проекту цього замовника де ми вирішували ось таку задачу.
 • Конфлікти були? – Да, звичайно, були. Одного разу був випадок …

Кастомер хоче почути що ви будете розв’язувати його бізнес задачі. Можна сказати що в попередніх проектах були такі то задачі і так ми їх вирішили (тільки якщо це не підпадає під NDA)? Це показує що ми не просто код робили, а вирішували бізнес задачу.

Інколи ставлять питання де нема відповіді або їх декілька. Якщо є можливість сказати що одну проблему вирішували декількома шляхами – то це найкращий результат.

Якщо не знаєте відповіді, брехати не можна, але прикрасити трішки можна. З цим не працював, але вивчав. Не було комерційних проектів, але читав книжку, проходив тренінг, є колеги в яких можна запитати та знаєте як це вирішити.

Не забуваємо про правильну жестикуляцію. Якщо в співбесіді з двома людьми вам ставлять питання, повертаємо корпус (голову) в його сторону. Він повинен відчувати що з ним говорять. Контакт очима. Коли 2 представники клієнта сидять одночасно, один з них відповідає за бізнес, другий за технічну складову. Приділяємо більше уваги тому з чієї області запитання.

Що я повинен робити якщо…

Якщо щось не знаємо, не мовчимо, розказуємо як ми думаємо.

Запитання які ми повинні задати

Завжди є момент коли вам потрібно поставити якісь питання. Відсутність питань – відсутність зацікавленості. Якщо вам не цікаво, то навіщо замовнику брати вас у проект. Потрібно поставити питання, а краще 2. Потрібно підготувати заздалегідь.

Підказки

 • Жестикуляція – особливо для західних клієнтів;
 • Мова тіла;
 • Контакт очей;
 • Уточнюємо і перепитуємо – показуємо комунікаційні навички, уміння ставити питання. Навіть якщо все зрозуміло – потрібно пару разів уточнити;
 • Не беремо довгих пауз – думаємо в голос;
 • Потрібно бути гучними – якщо говоримо в пол – це символ невпевненості в собі, а значить такі люди не потрібні на проекті.
Схожі статті