Подорожувати, день чи декілька днів в одному місті, а потім літак/поїзд і уже інше місто, країна… а потім те ж саме знову і знову. У такій гонці і бажанні побачити все і пошвидше часто не вистачає часу, щоб зупинитись і відчути атмосферу міста, країни. Гугл показує місця, куди піти туристу і ми не заспокоюючись біжимо туди. Після енної подорожі зрозуміла, що мені цікавіше побачити менше, але детальніше вивчити країну, її жителів, місцеві традиції…  Так з’явилась ідея подорожі, але що робити в незнайомій країні декілька тижнів, так, щоб цей час був проведений з користю? Очевидної відповіді на це запитання не було. Відповідь з’явилась пізніше.

Якось натрапила я на сайт linguatrip.com і саме це стало відповіддю на попереднє запитання. Linguatrip  позиціонує себе як інтернаціональна платформа для бронювання курсів для вивчення мови закордоном. Рівень англійської мови – це болюче питання для багатьох айтішників, така ж ситуація і в мене. Попрактикувати англійську в країні, де на ній розмовляють – чудова практика.

Ні, це не реклама веб-сайту, а просто інформація про те, де і як бронювала курс я, деякі корисні замітки і мої власні спостереження.

Чому Мальта?

Крихітна країна, яку важко помітити на карті одразу.

На Мальті дві офіційні мови: мальтійська і англійська. Кажуть, що мальтійці розмовляють англійською зі специфічним їм акцентом, але коли твій рівень intermediate – акцент помітити важко. У порівнянні з англомовними країнами, такими як США, Канада та Британія вивчати англійську на Мальті дешевше, також для українців з біометричним паспортом віза на Мальту не потрібна. Квитки до Мальти з України коштують не дорого, детальніше про бронювання квитків уже було описано в статті “Враження від Мальти”

Взимку — не туристичний сезон, ціни нижчі, погода сонячна, +12,+18, тепло(я відвідувала Мальту саме взимку). Влітку тут багато туристів, багато хто поєднує відпочинок з навчанням, тому на території резиденцій деяких шкіл англійської мови є басейни.

Передісторія.

У мене уже була практика вивчення англійської мови закордоном, два роки тому я була у Фінляндії, але зараз розумію що то було не ефективно. Основна відмінність навчання на Мальті від навчання у Фінляндії – це інернаціональна група. Тут розповім детальніше. У Фінляндії у нас був курс, трохи менше 2х тижнів, але група навчалась виключно з України. Між собою після занять ми розмовляли українською/російською, навіть на занятті, якщо потрібно було пояснити складне поняття, використовували рідну нам мову. При такому навчанні втрачається основна ідея поїздки закордон – практика англійської мови, повне занурення в іноземне середовище.

Вибір курсу. Про школи на Мальті.

Шкіл аглійської мови на Мальті безліч. У школах є групи різних рівнів від початківців до професіоналів, також є курси по підготовці до TOEFL, можна бронювати індивідуальні занаття, є курси по бізнес-англійській, Parent & Child Programme та інші.

Курси в школах розпочинаються щопонеділка. Це дуже зручно, так як дати подорожі можна підібрати тоді, коли будуть дешевші квитки до Мальти, тобто спочатку квитки, а потім вибір і бронювання курсу.

Ну сайті linguatrip є калькулятор цін, тому прикинути скільки коштує той чи інший курс у тій чи іншій школі . Ось посилання на курс та школу, яку бронювала я General English” у школі Inlingua (місто Сліма):

from 16 years old;

– 10 students per class;

– 1 lesson — 45 minutes;

– 30 lessons per week (22.5 hours), Mon – Fri.

Inlingua – це мережа шкіл, які знаходяться у багатьох країнах по всьому світу. Сподобалось у школі те, що вона має свій підручник, свої навчальні матеріали, багато процесів у школі уже налагоджені, стараються підтримувати всесвітню марку.

Для визначення рівню в перший день навчання студент проходить тест, по результатах якого визначається в яку групу піде. У школі я проходила тест на визначення рівню онлайн ще до приїзду на Мальту, це зручно, тому що не витрачається час на це під час навчання. Змінити групу і курс у школі inlingua, якщо важко або навпаки легко навчатись можна в перших 2 дні. Цього часу достатньо, щоб визначитись.

Кажуть, що 2 тижні – це мінімальний період для ефективного вивчення і я переконалась, що це дійсно так. Перший тиждень – період адаптації, поки мозок налаштується на новий ритм, нові кліматичні умови, нову обстановку, принаймні так було у мене. Після другого тижня навчання відчуваєш себе, як вдома. У моїй групі були студенти, які приїхали на місяць, три місяці, пів року, і навіть рік.

Оскільки я обрала курс, трошки ширший, ніж стандартний, то групи у мене було 2 групи, і тут були студенти з таких країн: Китай, Японія, Південна Корея, Туреччина, Росія, Україна, Мексика, Італія, Іспанія.

Проживання

Є декілька варіантів проживання: проживання в резиденції від школи, проживання в приймаючій сім’ї, бронювання житла на booking.com/air.bnb.

В мене з собою був ноутбук, я планувала у вільний від навчання час працювати. Саме тому критеріями при виборі проживання були: гарний інтернет, не шумне місце, де можна було б попрацювати.

 • Резиденція – типу нашого гуртожитку зі спільною кухнею, можна обрати кімнати на одну дві або 4 людини.  В резиденції інтернет дуже поганий, тому цей варіант відразу відпав, хоча це непоганий варіант, щоб відчути себе знову студентом, практикувати мову з іншими. 
 • Однією з переваг проживання в приймаючій сімї є додаткова практика мови, також сім’ї зазвичай допоможуть, з дрібними побутовими проблемами, як проблема з розеткою і т. д. Скажу одразу, що я пожалкувала, що не забронювала проживання в сім’ї, адже мені саме такої практики і не вистачало. У приймаючій сімї у більшості випадків готують для вас (від студентів дізналась, що на сніданок це пластівці з молоком, а на обід уже щось більш ситне, запіканка, піца і т. д.  в залежності від побажань). Коли бронювати приймаючу сім’ю через школу – додатково оплачується плата школі за цю послугу. Якщо їхати на Мальту на місяць, наприклад, то одним з лайфхаків є те, що  можна забронювати житло на перший тиждень , а під час навчання просто запитувати студентів про їхні сім’ї та контакти, а потім напряму в сім’ю звертатись. Взимку не сезон, як я уже писала раніше, тому студентів менше, вірогідність знайти щось для себе більша, хоча цей варіант для літа не працює, так як там потрібно все завчасно бронювати.
 • Причиною того, що я обрала airbnb була ціна, адже на цьому сайті було дешевше ніж в сім’ї і з кращими умовами, до того ж 7 хвилин від школи (більшість сімей пропонували 20-40 хвилин пішки до школи), гарантований інтернет.

Такі ціни на проживання пропонує сайт linguatrip.com на 2 тижні:

 • Найдешевший варіант проживання в резиденції від школи кімната на чотирьох.

 • Середня вартість проживання у приймаючій сім’ї з харчуванням.

 • На airbnb я бронювала за 27.7$ за ніч airbnb.com і це надзвичайно дорого. Я бронювала за декілька днів до подорожі, тому варіантів для вибору залишилось не багато (ця подорож була однією з найнеорганізованіших). А взалагі, можна знайти дешевші варіанти з кухнею за хвилин 15-20 від школи від 15 доларів за ніч. Варто врахувати, що якщо бронювати житло на airbnb, то обовязковою є комісія для сплати, у моєму випадку це 48.18$.

Харчування

У моїх апартаментах була кухня, я готувала самостійно. Приблизно на тиждень я витрачала 30-40 Євро, купувала я продукти в супермаркеті поблизу житла Tower Supermarket. Хоча тут є лайфхак, на Мальті є декілька супермаркетів Lidl, ціни на продукти там будуть на порядок нижчі, єдиний мінус – це те, що до цього супермаркету з міста Сліми десь 40 хвилин на автобусі, з транспортом на Мальті не склалось, автобус можна чекати годину, тут як пощастить. Доречі, на Мальті ні метро ні залізниці немає, тут автобуси та пароми – види громадського транспорту.

 

Навчання

У перший день навчання я була розчарованою.

У моїй групі було 8 студентів, з них троє з Росії і я з України. Я очікувала інтернаціональну групу, де я не буду спілкуватись російською. Як з’ясувалось пізніше, то ця школа є достатньо розрекламованою в Росії, саме тому багато студентів звідти сюди приїжджає. Пізніше, коли я запитувала свою знайому з Японії, чому вона обрала цю школу, то отримала відповідь, що вона була у декількох школах, і у одній з них на рецепшині сиділа дівчила з Японії, і взагалі в школі вона зустріла так багато японців, що вона зрозуміла, що потрібно пошукати ще, так натрапила на школу inlingua.  

Деякі з моїх одногрупників так і робили – бронювали школу по приїзду. Якщо є достатньо часу, то можна приїхати, пройтись по школах і обрати ту, яка сподобається уже на місці, або уточнити ще до бронювання школи інформацію про відсотковий склад групи. 

Кількість студентів в групі є одним з важливих критеріїв при виборі курсу та школи. Для мене ідеальна група – це 8-10 студентів. Коли 10-12 людей в групі – не всіх вдається почути, працювати викладачеві з такою групою важче.

 

Відпочинок з користю.

З викладачем мені пощастило. Її звати Ванесса, вона з Колумбії, навчалась в США, уже декілька років викладає англійську мову на Мальті. Уроки у Ванесси проходять надзвичайно активно, час пролітає швидко, вона вміє зацікавити. Сподобалось, що Ванеса знала ім’я кожного студента, вивчити і запам’ятати всіх не легко, склад групи змінюється дуже часто, майже щодня може піти або додатись новий студент і до того ж деякі імена навіть вимовити важко.

У школи є підручник для кожного рівню. Один підручник можна пройти за 4 тижні, тоді здати тест на прохідний бал і тоді перейти на наступний рівень.

Хоча заняття проходить за підручником, але більшість завдань інтерактивні, тобто на парі ми працювали в різних групах, виконували командні завдання, опитували один одного,  проходили тести, малювали, багато розповідали один одному про культуру наших країн, кухню і т. д. Цікаво було під час навчання не тільки дізнаватись новий матеріал, але і цікаві подробиці про те, як те чи інше заняття виконують у різних частинах світу. Обговорювали різні ситуації, ділились враженнями, поглядами. Інколи задавали домашні завдання, але це було не часто і завдань додому було не багато.

Ще одним цікавим спостереженням було те, що у моїй групі навчались студенти різного віку (17+ років), але на навчанні ми абсолютно всі рівні, однаково цікаво почути думку кожного, якщо ти в 60 років ти вирішив вчити для себе щось абсолютно нове, нову дисципліну — це нормально.

Корисні замітки, які зрообила під час занять:

 • перекреслюємо щось в наших записах, наш мозок запам’ятовує те, що ми перекреслили, бо ми на цьому зробили акцент. Тобто він запам’ятовує не вірну інформацію. Що робити? Стирати та обводити правильний варіант, так запам’ятається правильна інформація.
 • тверде “ні” гугл транслейту, краще словник, який перекладає з англійської на англійську.

Про вільний час

Моє навчання проходило з 09:00 до 14:00, тобто після навчання залишалось ще багато вільного часу для огляду острову, а Мальті подивитись є що, Детальніше про те, що побачили і де побували на Мальті ми можна прочитати у попередній статті. До речі, від школи також часто організовують різні заходи та екскурсії платні та безкоштовні для студентів, можна приєднатись до однієї з них.

Додатково деякі замітки про Мальту, які потрібно врахувати під час подорожі:

 • На Мальті немає централізованого опалення, коли на вулиці +12, то в будинку не на багато тепліше, плюс бачила багато квартир з відчиненими вікнами весь день. Якщо для вас важливо жити в теплі постійно, то шукайте житло з опаленням, або з кондиціонером.
 • Проїзд на автобусі взимку 1,5 євро, а влітку 2,5 євро.
 • Всі жаліються на автобуси. Маршрути не продумані, гугл показує, що можна пройти 30 хвилин пішки, або 30 хвилин проїхати на автобусі. Автобус можна чекати годину, тут як пощастить.
 • Розетки на Мальті британського типу, тому можна заздалегіть підготувати собі адаптер, або придбати на місці за 3.5Є, якщо купувати в супермаркеті або 8.5Є, якщо купувати в магазині техніки.
 • На Мальті лівосторонній рух, тому, якщо зазвичай берете машину на прокат будьте готові, що знадобиться декілька днів, щоб адаптуватись до цього.

 

Висновок

Курс та країна мені наздвичайно сподобалися, це однозначно було те, що я шукала спочатку: відпочинок з користю. За час перебування на Мальті я познайомилась з чудовими людьми, практикувала свою англійську, дослідила країну та навіть встигла відвідати один івент у місцевій IT компанії.

Не знаю що саме на мене так вплинуло чи сонячна погода практично весь мій час перебування там (з погодою мені дійсно пощастило), чи люди, які мене оточували, чи просто зміна обстановки але після двох тижнів перебування там я хотіла залишитись, продовжити навчання і детальніше дослідити острів.

Такою побачила Мальту я. Якщо ви приїдете сюди в інший час та іншою порою року, вас оточуватимуть інші люди, Мальта для вас може бути іншою, але мені запам’яталась ця країна саме такою.

Схожі статті